Na čom môžete v budúcnosti postaviť biznis s Čínou? Zamerajte sa na dovoz čínskych technológií!
18. júla 2019
Keď sa povie Čína, mnohým z Vás napadne ako prvé práve lacný čínsky tovar. Táto všeobecná mienka už ale dávno neplatí. Áno, čínske tovary sú lacnejšie ako európske, ale ten rozdiel už nie je taký markantný ako voľakedy.
Na druhej strane si treba uvedomiť, že Čína išla s kvalitou výrobkov a technológií veľmi hore. Čo to znamená? Špičkové čínske technológie nielenže konkurujú zvučným americkým či európskym výrobkom, ale dokonca ich občas aj predbehnú. Značky ako Lenovo či Huawei už dávno nie sú neznáme. Najmä z druhého spomenutého začína mať strach popredná americká značka Apple. Tá po smrti svojho zakladateľa Steva Jobsa stratila to, čo ju kedysi vynieslo ďaleko od svojich konkurentov, nečakané inovácie a postupy. Dokazujú to aj najnovšie modely telefónov tohto giganta, ktoré sú síce kvalitné, ale už pri nich nemáte pocit výnimočnosti a samozrejme im klesajú aj čísla predajnosti voľakedy vysnených telefónov. Čínske telefóny sa im technologicky určite vyrovnajú a to za výrazne nižšiu cenu.
Rovnako Huawei predbehol svojich konkurentov v prípade 5G siete. Tú plánuje v budúcnosti zaviesť Európa, USA i krajina draka. Malo by sa tak stať už v roku 2020. Firma, ktorá ju bude realizovať sa vyberá z top svetových technologických firiem. Financial Times napísal, že hodnota európskych telekomunikačných firiem medzi inými Nokia či Ericsson poklesla v období posledných siedmich rokov o polovicu na 133 miliárd dolárov. Naopak americké a ázijské spoločnosti rastú. Pričom rebríčku kraľujú práve tie čínske v hodnote 561 miliárd dolárov. Analytik a publicista Marian Kechlibar v rozhovore pre Český rozhlas na otázku či majú Huawei antény na 5G sieť náskok aj pred USA odpovedal jasne: „Ich antény sú najlepšie na svete.“
Čína to nie je len Huawei, Lenovo, či nemenej známy internetový obchod Alibaba, pod ktorý spadá pre našinca známy Aliexpress. V čase veľkých letných horúčav mnohí ďakujú svojej klimatizácii Midea, že im pomáha neuvariť sa. No a aj tá pochádza z Číny. Ak máte doma Volvo, možno Vás prekvapí informácia, že táto pôvodne švédska značka známa vysokými bezpečnostnými štandardmi patrí pod čínsky automobilový koncern Geely. Rovnako vyrába táto automobilka časť britských športových vozidiel značky Lotus. Spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group patrí k najväčším a najrenomovanejším výrobcom áut v Číne.
Podľa údajov publikovaných spoločnosťou Euromonitor, v roku 2014 mala čínska značka Haier najväčší svetový podiel na trhu s bielym tovarom, teda 10,2%. Vedúce postavenie v segmente veľkej bielej techniky si Haier držal už šiesty rok. Medzi ich výrobky patria napríklad klimatizačné jednotky, mobilné telefóny, počítače, mikrovlnné rúry, práčky, chladničky, mrazničky, televízory, atď.
Počuli ste už o Wanda Group? Že nie? Je to čínska spoločnosť podnikajúca v oblasti realít, stavebníctva, médií, priemyselnej výroby, špičkových technológií a zábavy. Okrem iného má podiel v klube Atletiko Madrid, vo viacerých popredných realitných projektoch v Sydney a Londýne, vlastní štúdio Hollywood Legendary Entertainment, britského výrobcu lodí Jamesa Bonda Sunseeker a mnohé hotely i zábavné parky v Číne. Tiež je najväčším prevádzkovateľom kín na svete. V roku 2017 predstavovali jej aktíva 102 miliárd dolárov.
Za úspechom technológií pochádzajúcich z Číny sú určite v neposlednom rade výrazné investície do výskumu. Presne 164 miliónov dolárov investovala krajina do postavenia Shanghai Synchrotron Radiation Laboratory, kde sa sústreďuje najviac vedeckej činnosti. Naopak ich najväčší konkurent, USA, sa v tejto oblasti rozhodol šetriť a to oproti roku 1964 až o tretinu. Výdavky na výskum tvorili v roku 2015 iba 0,6% HDP a Donald Trump ich plánuje ešte znižovať.
Vedecký a technologický pokrok, ktorý Čína zaznamenala v posledných rokoch potvrdzujú aj žiadosti krajiny o patenty, ochranné známy a priemyselné vzory. V roku 2017 sa podľa WIPO (Svetovej organizácie duševného vlastníctva) krajina draka dostala na 2. miesto hneď za USA. Do troch rokov by podľa odhadov mala Čína kraľovať rebríčku. V danom roku bola zároveň jedinou krajinou, ktorá zaznamenala dvojciferný medziročný rast (13,4%), pričom najväčší počet žiadostí podali shenzenské firmy Huawei a ZTE. Zoznam top 10 celkových žiadateľov pozostáva zo 7 ázijských spoločností, 2 amerických a jednej európskej. Najväčší počet žiadostí o patenty pochádzal z oblasti počítačovej techniky, za ním nasledujú digitálna komunikácia, elektronické stroje či zdravotnícka technika
Rýchlo sa rozvíjajúce čínske podniky expandujúce do celého sveta dokazujú, že Čína vie ponúknuť svetu sofistikované tovary a technológie. Práve v tých vidí ona ako aj zvyšok sveta budúcnosť. Takmer všetko čo máte doma je z Číny, len ste o tom nevedeli. Dokonca aj tie obľúbené americké iPhony sa vyrábajú práve tu. Nie je to vďaka nízkym cenám, ale kvalite, ktorú by inde dosiahli oveľa ťažšie.
Je možné očakávať, že tieto technologické trendy sa čoraz viac budú premietať aj do zahraničného obchodu Číny. Práve preto by ste sa ako začínajúci dovozca z Číny mali sústrediť na technologicky progresívne tovary, ktoré vám umožnia získať konkurenčnú výhodu na trhu a zabezpečia dlhodobejšie zisky.
Autor článku: Daniela Malíková
Mohlo by vás zaujímať
5 decembra 2024