Nie je rúško ako rúško. Ako vybrať to správne?

9. apríla 2020

Svet ničí pandémia koronavírusu. Každý z nás sa chce chrániť. Na začiatku epidémie sme postupne zisťovali, že v lekárňach a v predajniach zdravotníckych pomôcok nie je dostatok základného materiálu ako sú jednorazové rúška či masky FFP2. Túto situáciu sa rozhodli využiť viacerí podvodníci, ktorí chcú zarobiť na ľudskom nešťastí či už tým, že ponúkajú nekvalitný tovar nespĺňajúci bezpečnostné štandardy alebo za kvalitu si musíte niekedy až horibilne priplatiť. Vláda teda vyzvala ľudí, aby si šili rúška doma. Vo väčšine domácností vytiahli šijacie stroje a začala šiť. Obyčajná ušitá bavlnená maska Vás ale proti vírusu dostatočne nechráni pokiaľ sa o ňu nestaráte.

Bavlnené verzus jednorazové rúško

Dvojvrstvové látkové rúško vyrobené zo 100% bavlneného plátna  je schopné zachytiť zhruba 70 percent vydychovaných kvapôčok, pričom to zo zmesových materiálov zhruba 50 percent.  Na látke sa koronavírus môže udržať viac ako jeden deň. Odborníci preto odporúčajú látkovú masku po každom použití oprať na 60 stupňov alebo vyvariť a potom prežehliť bez pary. Jeho výhodou je opakované použitie.

Jednorazové chirurgické rúško by malo byť spravidla trojvrstvové. Vonkajšia vrstva modrej alebo zelenej farby chráni pred prenikaním kvapalných a pevných látok zvonku. Vnútorná biela vrstva absorbuje vlhkosť, ktorú vydychujeme. Medzi nimi je vrstva obsahujúca samotný filter, na ktorom sa zachytávajú prípadné nákazlivé kvapôčky, ktorými by sme mohli ohroziť ostatných. Nosiť ho môžete maximálne osem hodín, pričom sa stáva, že po 2 či troch hodinách pod vplyvom Vášho dýchania zvlhne a treba ho vyhodiť.

Rúško ako pomocník či nepriateľ?

Vo svete sa hromadia prípady falošných či nekvalitných masiek pochádzajúcich z Číny. Vzhľadom na to, že krajina Draka bola prvou, kde sa vírus objavil, zásoby, ktorými disponovali použili na vlastnú spotrebu. Čína mala prázdniny predĺžené o viac ako 2 týždne, pričom počas tohto obdobia sa v krajine nič nevyrábalo. Začiatkom marca sa pomaly začali opätovne otvárať fabriky. Práve v tomto období zasahuje vírus zvyšok sveta. Ten teda zháňa zdravotnícke pomôcky predovšetkým vo výrobni sveta, kde boli zvyčajne najlacnejšie a vedeli ich vyrobiť za pomerne krátky čas. Vzhľadom na to, že krajina bola zdravotne a aj ekonomicky oslabená, bez takmer žiadnych zásob, ceny tovarov išli hore, rúška nevynímajúc. To, čo ste pred pandémiou koronavírusu vedeli kúpiť za pár centov, dnes stojí podstatne viac. K tomu si pripočítajte štvornásobne vyššie ceny za leteckú prepravu a cena jednorazových chirurgických rúšok môže dosiahnuť aj euro, pričom nie vždy zodpovedá deklarovanej kvalite.

Koncom marca 2020 boli na základe vyšetrovania spoločnosťou Global news stiahnuté z online predaja dýchacie masky N95 v Kanade, Pakistane, Indii a ďalších krajinách, lebo nespĺňali bezpečnostné normy. Na stránkach deklarovali, že spĺňajú všetky certifikácie. No nebolo tomu tak. Podľa Centier USA pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však išlo o falzifikáty, ktoré si neoprávnene prisvojili schvaľovacie číslo pridelené americkej nadnárodnej spoločnosti 3M.

Dané „falošné“ masky predávala na svojich stránkach popredná kanadská firma Valpro. Ona sama tiež bola podvedenou. Čínsky výrobca totiž sfalšoval certifikát, potvrdzujúci, že ním vyrobená maska N95 spĺňa štandardy potrebné pre dovoz tovaru do určitých krajín.  V prípade rúšok N95 u nás známych ako FFP2 ide o to, že majú špeciálny tvar, sú utesnené okolo nosa a pracujú na princípe blokovania 95% percent malých vzdušných častíc, ktoré môžu prenášať koronavírus. Zvyčajne ich používajú zdravotnícki personál a zdravotníci. V čase svetovej pandémie ich v snahe sa ochrániť začali používať aj bežní ľudia.

Neslávne známy je tiež príklad z Holandska. Podľa správy EuroNews sa zistilo, že pri zásielke 1,3 milióna masiek z Číny z 21. marca bolo chybných 600 000.„Masky mali osvedčenie KN95, ktoré naznačuje, že by mali filtrovať viac ako 95 percent častíc,“ uvádza sa v správe, citujúc vyhlásenie holandského ministerstva zdravotníctva. Po čiastočnej distribúcii masiek k zdravotníckemu personálu zistili, že kvalita tejto zásielky po inšpekcii nespĺňala požadované normy. Okrem toho, že nesedeli poriadne na tvári, ich filtre vôbec nefungovali.

Podobne skončili aj testy z Číny, ktoré si objednalo Španielsko. Ukázali sa ako nespoľahlivé. Zatiaľ čo čínsky výrobca deklaroval že jeho testovacie súpravy majú mieru presnosti 80 percent, Španielska spoločnosť pre infekčné choroby a klinickú mikrobiológiu zistila, že výsledky boli v 70-tich percentách prípadov nesprávne.

Ako preveriť kvalitu jednorazového rúška?

Hoci sa v súčasnosti ceny jednorazových rúšok šplhajú k jednému až dvom eurám, nemusia spĺňať požadované kritériá na kvalitu. Ponúkame Vám jednoduchý návod ako si jednorazové rúško môžete otestovať aj sami.

  1. Kvalitné jednorazové chirurgické rúška by mali byť trojvrstvové a v strede mať HEPA filter.
  • V strede by mali mať pliešok na uchytenie na nose, aby dobre sedeli a nehýbali sa na tvári.
  • Mali by byť nepriesvitné. Pokiaľ si z jednej strany vidíte na druhú, Vaše rúška nespĺňajú bezpečnostné štandardy podľa európskych noriem.
  • Sú bez zápachu či vône.
  • Sú príjemné na dotyk. Keďže ich budete mať na tvári niekoľko hodín, určite by Vás nemali škriabať či vyvolávať iné alergické reakcie.
  • Prešli tzv. stieracím testom, teda sú odolné voči ošúchaniu a po otieraní sa nepúšťajú farbu.    

Je dôležité vedieť ešte predtým ako rúška kúpite akú majú kvalitu. Pokiaľ nakupujete priamo od výrobcu z Číny, je nutné, aby masky prešli kontrolou ešte priamo u výrobcu. Tá Vám zabezpečí, že dostane to, za čo ste si zaplatili.

Autor článku: Daniela Malíková

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 3

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!