ŠANGHAJ – finančné a technologické centrum Číny

4. septembra 2019

Šanghaj nazývaný aj Paríž východu či Perla Orientu je najväčšie a najľudnatejšie mesto Číny. Rovnako je aj významným hospodárskym centrom krajiny. Okrem toho patrí k jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich, najbohatších a najmodernejších miest na svete. Má skvelú polohu – rozprestiera sa južne od ústia rieky Jang-c´-ťiang až do mora. Práve toto ústie mu zabezpečilo aj jeho názov „nad  morom.“ V roku 2004 sa stal s ročným obratom nákladu 380 miliónov ton najväčším prístavom sveta a vystriedal tak holandský Rotterdam. Toto prvenstvo si drží do dnes. Hoci prvá písomná zmienka o meste pochádza z 11. storočia, do 19. storočia bolo len jedným z mnohých čínskych miest. Práve v roku 1842 po prehratej ópiovej vojne získali Briti určitú časť Šanghaja (koncesiu), z ktorého sa stalo tzv. zmluvné mesto, čo prispelo k tomu, že sa Šanghaj otvoril pre medzinárodný obchod.

Moderná Čína = Šanghaj

V Šanghaji nenájdete žiadne stredoveké budovy. Jeho najstaršími budovami sú koloniálne stavby z 20. storočia. Dominantou mesta je nábrežie Bund lemované modernými výškovými budovami bánk, obchodných spoločností a hotelov. V súčasnosti je táto štvrť pamiatkovo chránená a výstavba ďalších mrakodrapov je tu zakázaná. Tvorí ju 52 budov postavených v rôznych stavebných slohoch od románskeho, cez gotický, barokový, rokokový až po art deko.

Medzi najznámejšie budovy patria Šanghajsko – Pudongská rozvojová banka, Budova Rady odborov, Budova Denníka Severnej Číny či Čínska národná banka. Autorom viacerých budov vrátane známeho Park Hotela je slovenský architekt Ladislav Hudec. Hneď oproti promenády Bund je Pudong známi ako čínsky Manhattan. Štvrť je finančným centrom modernej Číny. Nájdete v nej mrakodrapy týčiace sa k oblakom ako Svetové finančné centrum, televízna Orientálna perlová veža, budova Jin Mao a najvyšší mrakodrap v Číne Shanghai Tower. V prípade, že vo veľkomeste hľadáte chvíľku ticha a kľudu odporúčame Vám navštíviť záhrady Yuyuan. Sú to tradičné čínske záhrady priamo v centre mesta

Šanghaj produkuje 5 % HDP Číny a realizuje 13 % zahraničného obchodu krajiny. V meste pôsobí desaťtisíce zahraničných podnikov. Príjem na obyvateľa predstavuje cca 5 000 USD, čo je päťkrát viac ako národný priemer.

Investičné stimuly po čínsky

Vedeli ste o tom, že Šanghaj má vlastnú FREE TRADE ZONE, teda zónu voľného obchodu? Bola schválená v roku 2013 a funguje ako testovacia zóna pre mnohé hospodárske a sociálne reformy. Rozprestiera sa na ploche 240 km štvorcových. Jej hlavným prínosom je, že tovary, ktoré do nej vstúpia nepodliehajú clu. Okrem cla prináša výhody aj pre tých, ktorí by si radi v Číne založili svoju spoločnosť.  Neplatí tu napríklad minimálna výška základného imania spoločnosti. Novinkou je tiež, že všetky doklady potrebné na založenie spoločnosti tu vybavíte na jednom mieste. Taktiež zahraniční investori dostanú výhody v podobe neobmedzenej výmeny cudzej meny a oslobodenie od platenia daní po dobu 10-tich rokov.

Navyše Čína momentálne plánuje oblasť zóny voľného obchodu zdvojnásobiť a to pridaním oblasti Lingang získanej z mora. Prinútila ju k tomu viac ako rok trvajúca obchodná vojna s USA. Lingang by sa mal transformovať na trh voľného obchodu v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí. Koncom augusta schválila Čína rozvojový fond na tento projekt v celkovej hodnote 100 miliárd juanov, čo predstavuje asi 12,7 mld. Eur. Ten by mal pritiahnuť do oblasti špičkových odborníkov a prispieť k rozvoju infraštruktúry v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

Zahraničná výroba sa opäť sťahuje do Číny

Lingang sa nachádza na juhovýchodnom cípe Šanghaja. S prístavom je spojený 32 kilometrov dlhým mostom Donghai. Táto oblasť sa čoskoro stane domovom dvojmiliardovej TESLA GIGAFACTORY, teda prvej továrne na výrobu automobilov značky Tesla mimo USA. Otvoriť by sa mala koncom tohto roka a vyrábať bude asi 3000 áut modelu 3 za týždeň.

O presťahovaní sa do rozšírenej free trade zóny uvažuje aj fínsky výrobca lodných motorov WARTSILA QIYAO DIESEL. Ten sa už spojil s dvomi ďalšími čínskymi organizáciami, aby vytvorili spoločný podnik. Okrem stavby lodí sa zaujíma tiež o skvapalnený zemný plyn, ktorý je jedným z hlavných  čínskych dovážaných artiklov. 

Čína sa opäť ukazuje ako krajina neobmedzených možností. Obchodná vojna s USA ich nepoložila ako by sa dalo očakávať. Naopak Číňania sa ju rozhodli využiť vo svoj prospech a ponúkli zahraničným investorom výhody, ktoré sa nedali odmietnuť. Vývoj teda naznačuje, že produkty od zmyslu sveta budú aj naďalej vyrábané v Číne. Ak uvažujete, že by ste radi doviezli z Číny Váš tovar, radi Vám s tým pomôžeme.

Autor článku: Daniela Malíková

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 2

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!