Storočné vajíčko ako darček? Z Číny dovezieme čokoľvek. Pokojne nás preverte!
8. novembra 2018
Obchodu s čínskym a ázijským trhom sa venujeme už 13 rokov. Biznis ľudia sú väčšinou zasadení do fádneho a strohého rámika. My sme však kreatívni a neobvyklým nápadom viac ako otvorení. Svedčí o tom aj náš posledný projekt. Pre našich potenciálnych klientov – najväčšie reklamné agentúry na Slovensku – sme doručili bizarný darček privezený až z ďalekej Číny, storočné smradľavé vajíčko. Asi sa pýtate, prečo by sme niekomu podarovali nevábne zapáchajúce čudo, teda ak si ho nechceme znepriateliť. A to je práve veľký omyl! Vajíčko je veľkou čínskou pochúťkou a láka ľudí z celého sveta, aby doň zahryzli.
„Chceli sme ľuďom z reklamnej brandže pripraviť niečo neobvyklé, keďže sú na rôzne úlety zvyknutí a nezaskočí ich len tak hocičo. Cieľom bolo tiež ukázať, že im vieme poskytnúť bizarné a dostatočne výživné riešenia pre ich nie úplne bežné zadania,“ uvádza dôvody nezvyčajného projektu Michal Malík, konateľ spoločnosti Invelt, ktorá sa venuje obchodu s Čínou. „Ich reakcie boli väčšinou pozitívne a boli zvedaví, čo je v červenom vrecúšku.“ Čínskou kuriérkou s darom, kartičkou a sprievodným listom im bol vypovedaný celý príbeh. Dokonca aj v čínštine. Ten je viac ako zaujímavý.
Z haseného vápna až na tanier
Traduje sa, že storočné vajce náhodne objavil muž v čínskej provincii Hunan ešte počas dynastie Ming pred 600 rokmi, keď staval svoj dom. V rozbitej nádobe s haseným vápnom našiel zakonzervované kačacie vajíčka. Ležali tam 2 mesiace. Aj napriek hnilobnému zápachu jedno vajíčko ochutnal a učarilo mu natoľko, že sa rozhodol vyrobiť takýchto lahôdok viac. Pre lepšiu chuť pridal do pôvodne náhodnej receptúry soľ.
Nie je až také staré ako vyzerá
Desivé názvy ako storočné či tisícročné vajce našťastie neodrážajú skutočný vek vajíčka. Pri tradičnom spôsobe prípravy dnes vajcia zrejú zabalené v čaji, popole, hasenom vápne, soli a často aj v íle približne 3 mesiace. Hydroxidové a sodné ióny prítomné v bahne, v ktorom je vajce zabalené, prenikajú do jeho vnútra a výrazne zvyšujú jeho pH. Tuky bez chuti a bielkoviny tak nadobudnú výraznú chuť. Žĺtok získa sivú alebo tmavozelenú farbu a konzistentnú krémovú chuť s veľmi ostrým zápachom amoniaku a síry. Výsledkom je tmavohnedé priesvitné želé, ktoré má slanú chuť.
Zapáchajúce vajíčko miluje celá Čína. Zvykne sa konzumovať nevarené, ošúpané s nakladaným zázvorom. V uvarenej verzii je vhodné ho podávať s congee (ryžovou kašou) a nasoleným sušeným bravčovým mäsom alebo so špenátom a cesnakom. Mnohí „nečíňania“ skúšali nevábny odor prekonať. Márne. Zahryzli len tí najodvážnejší.
Na nevšedný dopyt sme zvyknutí
Storočné vajíčko je len ihlou v kope mnohých nevídaných vecí, ktoré pre potreby kreatívnych kampaní či darčekov pre klientov a partnerov vieme zabezpečiť. Retro, beznádejne vypredaný tovar alebo nezohnateľná novinka?
Vieme, na koho sa máme obrátiť, aby sme zohnali aj nemožné.
Pre našich zákazníkov sme doteraz doviezli stovky produktov. Ich kvalitu osobne overujeme priamo v Číne. Ak Vás náš nevšedný projekt zaujal, pomôžeme Vám s kreatívou a zoženieme všetko, na čo si len zmyslíte. Viac info nájdete na www.invelt.sk.
Mohlo by vás zaujímať
5 decembra 2024