Nákup tovaru z Číny pre firmu: ako si vybrať skúseného partnera?

31. augusta 2020

Dovoz z Číny - nájdenie sprostredkovateľa

Nakupovanie tovaru z Číny nie je vôbec taká jednoduchá záležitosť ako sa na prvý pohľad zdá. Jedna vec je nakupovanie v hodnote desiatok eur z Aliexpressu a niečo celkom iné niekoľkotisícová objednávka. Prečo je lepšie sa spoľahnúť na poradenskú firmu a ako si vybrať tú správnu? Odpovede nielen na tieto otázky nájdete v tomto rozhovore.

S čím všetkým mi dobrá poradenská firma vie pomôcť pri dovoze tovaru z Číny?

V podstate so všetkým. Keď si chcete napríklad postaviť dom, môžete trochu rozumieť farbe stien či strechy, ale neviete si to spraviť sami. Preto oslovíte najlepšie firmu, ktorá má na každú časť napríklad základovú dosku či strechu odborníka.

Obchodovanie s Čínou a krajinami juhovýchodnej Ázie si rovnako vyžaduje, aby sa každej časti venoval jeden odborník. Nestačí na to jeden človek, lebo nevie a nepozná problematiku nájdenia správneho dodávateľa. Môže sa stať, že to vie odkomunikovať, ale nerozumie produktu po jeho technickej stránke. Môže byť dobrý obchodník, ale nevie po čínsky. Každý človek má určité limity, a preto je dobré si pri voľbe poradenskej firmy nájsť spoločnosť, ktorá má rozdelené všetky body, a kde každý jeden úkon rieši iný človek. Ak dôjde k chybe, musí byť jasné, kto má na starosti túto časť a s kým treba komunikovať, aby sa to urobilo správne, kvalitne, a v dohodnutom čase.

Keď nemám čas všetko riešiť, môžem si nákup tovaru z Číny cez vás priamo objednať?

Áno, je to pre vás najjednoduchšie a objednaný tovar dostanete bez rizika priamo k dverám vášho skladu.

Aké služby dokážete pokryť?

Keď v INVELTe dostaneme objednávku od klienta, skoro nikdy to nespĺňa to, čo potrebujeme o produkte vedieť. Objednávku dostáva náš projektový manažér, ktorý si od vás presne vypýta to, čo potrebuje vedieť. To znamená aký typ tovaru, v akom prevedení, v akom počte, v koľkých kusoch a podobne.

Na základe toho to interne odkomunikuje s transakčným expertom, ktorý má najviac skúseností s obchodovaním s Čínou. Dohodnú si stratégiu oslovovania potenciálnych dodávateľov – či budeme oslovovať dodávateľov z našej existujúcej databázy, ktorých sme často stretli osobne na výstave alebo sme boli v ich fabrike, alebo do akej miery budeme vyhľadávať nových dodávateľov. Vďaka našim viac ako 15-ročným skúsenostiam sa málokedy stane, že musíme ísť na stránky ako Made in China alebo Alibaba, aby sme našli správneho dodávateľa.

Keď dodávateľa nájdeme, vysielame zástupcu našej spoločnosti na overenie dodávateľa. Ten skontroluje, či firma existuje, či vie vyrobiť daný tovar s danými parametrami a zadá sa výroba vzorky. Keď sa tovar finálne vyrobí, zase iný zástupca našej spoločnosti vykoná technickú kontrolu vyrobeného tovaru. Tento človek musí byť technicky zdatný, poznať technické výkresy, zloženia materiálov a tovarov a vedieť ohodnotiť ich kvalitu. O kontrole dostane náš klient podrobný report.

Potom príde na rad logistika. Logista hľadá a navrhne najvhodnejší spôsob prepravy, v akom čase tovar príde, do akého prístavu. Vie o problémoch, ktoré môžeme očakávať pri nalodení a vylodení či preclení.

To znamená, že celý cyklus dovozu produktu riešia minimálne traja až štyria ľudia. Pritom sme stále v kontakte s naším klientom, ktorý je vždy zrozumiteľne informovaný o aktuálnom stave dodávky.

Ponuku služieb stále inovujeme v súlade s tým, čo od nás požadujú naši klienti. Aktuálne informácie nájdete na našej webstránke, ešte horúce ich však dostanete v našom pravidelnom newslettri, ktorý si môžete objednať tu:

Objednať newsletter

Keď zadám do Google „dovoz z Číny“, ukáže sa mi viacero firiem, podľa čoho by som si mala vybrať tú správnu?

Je to ako vybratie si správneho bytu. O jeho cene rozhoduje väčšinou lokalita. O tom, ako by mal vyzerať správny sprostredkovateľ, hovorí hlavne jedno a to sú jeho skúsenosti. Za 15 rokov našich skúseností pri dovoze tovaru z Číny a na základe dopytov vieme v INVELTe vopred zhodnotiť mieru rizika, na čo si treba dať pozor, ktorí dodávatelia sú vhodní, aké problémy môžu byť pri preclievaní, či tam nie je antidumping a veľa ďalších detailov.

Toto všetko našim klientom situáciu dosť uľahčuje. Súčasne ich každým úkonom presviedčame, že ľudia, ktorý pracujú na ich projekte tomu rozumejú a majú veci pevne v rukách. Po 15 rokoch projektov a dopytov sa pomerne často stáva, že sme podobný produkt už riešili. Pre našich klientov je to iba ďalší dôkaz, že si vybrali skúseného a dôveryhodného partnera.

Koľko stojí táto služba?

Hodnotu tejto služby vyčísliť nie je úplne jednoduché. Je to ako keď sa idete dať ostrihať – čo môže to byť v rozpätí 15 až 250 eur. Vždy záleží na tom, ako chcete, aby vyzeral finálny výsledok. Naša spoločnosť si vždy účtuje určité percento z hodnoty tovaru, ktorý dováža. Vždy sa to percento špecifikuje na základe 3 faktorov:

  • Dohoda s klientom a jeho predstava, kam ho potrebuje dopraviť.
  • Aký typ tovaru dováža – nie je jedno či ide napríklad o poháre s logom alebo zložitý stroj ako vstrekolis, kde sú podstatne väčšie požiadavky či už enviromentálne alebo certifikačné. Sú jednoduché tovary, ktoré vieme veľmi rýchlo vyriešiť, lebo samotný proces je jednoduchý, a teda tá cena našej provízie je nižšia. Ale sú aj zložitejšie tovary, kde sa niečím zaoberáme niekoľko mesiacov a musíme robiť množstvo úkonov, preto je aj naša percentuálna odmena vyššia.
  • Potom sú to ďalšie faktory ako napríklad či je tovar patentovaný a treba hľadať dodávateľa patentu, overovať či je to možné alebo nie, alebo či je na tovare certifikácia a treba ju zabezpečiť alebo či nie sú v súvislosti s jeho dovozom nejaké obmedzenia. To potom zaberie viac času a tým pádom sa to premietne do celkovej odmeny.

Cena tovaru je teda individuálna a závisí aj do náročnosti daného prípadu.

Prečo práve INVELT?

S vyhľadávaním spoľahlivých dodávateľov, ale aj realizáciou kompletných dovozov pre našich obchodných partnerov, či pomoci pri riešení čiastkových prípadov ( ako napr. preverovanie dodávateľa, preclievanie, certifikáty) máme v INVELTe už viac než 15 rokov skúseností. Spojte sa s nami, radi vám vypracujeme ponuku podľa vašich požiadaviek. Poradíme vám, prevezmeme všetky starosti a vy sa môžete ďalej venovať rozvoju vášho podnikania.

Spojte sa s nami

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov 2

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!

Pozrite si video: ako si vybrať skúseného sprostredkovateľa?

Skúsený sprostredkovateľ vám pri dovoze z Číny vie poradiť nielen ako ušetriť, ale aj dostať svoje podnikanie na vyššiu úroveň. V tomto rozhovore sa dozviete, podľa akých kritérií si vyberiete najlepšie.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!